Hayvanlarda

Mary Beth Whitcomb, DVM ile ABD’de atlarda ESWT tedavisi üzerineDr Mary Beth Whitcomb

ESWT (Vücut Dışından Uygulanan Şok Dalgaları Terapisi) uygulamalarının, performans atlarının tedavisinde kullanılması ABD’de gün geçtikçe popülerlik kazanan bir konudur. Şok dalgaları ile tedavi (ayrıca akustik şok dalgaları terapisi olarak da geçer) şov atlarında ki asıcı bağ yaralanmalarından, yarış atlarında ki stres kırığına kadar birçok ortopedik bozukluğun tedavisinde kullanılmaktadır. Şok dalga terapisinin kemik ve kemik/yumuşak doku arayüzlerinin, özellikle tendonlar ve bağların orijinleri ile eklemlerinin tedavisini stimule ettiği düşünülür. Şok dalga terapisi(ESWT) ile tedavi edilen atlar diğer geleneksel rehabilitasyon programları ile tedavi edilen atlara kıyasla yarışlara potansiyel olarak daha çabuk geri dönebilmektedirler. Şok dalga terapisine olan talebin artmasının sebebi hızlı tedavi, geliştirilmiş iyileşme hızı ve atın istirahati ile rehabilitasyonuna kıyasla düşük tedavi maliyetleridir.

ESWT insanların tedavisinde Litotripsi olarak bilinir. İlk olarak ameliyatsız böbrek taşı ve safra taşının kırılmasında kullanılmıştır. 90’lı yıllarda Avrupa’da insanlarda ortopedik vakaların tedavisinde ilk kez ESWT kullanılmaya başlandı ve halen topuk dikeni, kalsifik tendinit ve non-union kırıklar gibi vakaların tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Çok geçmeden atların kas-iskelet problemlerinin tedavisinde de ESWT kullanılmaya başlandı. Yakın zamanda Avrupa’dan gelen bir rapor, 400 attan oluşan klinik vakaların tedavisinde ESWT nin yüksek başarı oranını ortaya koymuştur.

Atlarda ESWT tedavisinin endikasyonları

ESWT atlarda birçok kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır:

Kemiklerde:

Metakarpal stres kırıkları
• Tibia(kaval kemiği) stres kırıkları
• Humerus(omuz bölgesi) stres kırıkları
• Navikülar Sendrom
• Dejeneratif bukağılık-eklem hastalıkları-“Topuk Nasırı – Ringbone”
• Dejeneratif iç diz-eklem hastalıkları-“Kemik Karakuşu”

Yumuşak Dokularda:

• Proksimal suspensor ligament desmitisi
• Suspensor dal desmitisi
• Suspensor avulsiyon kırığı
• Ligamentum accessorium’u (MFDP-LA) desmitisi
• Distal sesamoid ligament desmitisi
• Kollateral bağ sakatlıkları

ESWT Nasıl Çalışır

Şok dalgaları, çok kısa sürede(ani) üretilip,  dokularda mekanik basınç ve gerilme yaratan yüksek-yoğunluklu akustik dalgalardır. Her uygulama, içerisinde, zarar görmüş bölgeye bir çok titreşim/darbe gönderen dalgalar barındırır. Şok dalgaları kemik oluşumunu stimule eder, kalsifikasyon ve kireçlenmeyi ortadan kaldırır ve entezopatiyi(kemik/bağ ve kemik tendon arayüzleri) tedavi eder. Ayrıca ESWT nin neosiseptif etkisi olduğu da kabul edilmektedir.  Ağrı modülasyonu, binici için herhangi bir riskin olmadığı, topuk nasırı ve kemik karakuşu gibi dejeneratif eklem hastalıklarını tedavi ederken muhakkak ki faydalıdır. Bununla birlikte, yarış atlarında stres kırıklarını tedavi ederken dikkat edilmelidir ki ağrı ve sakatlıkta ki önemli ve kayda değer gelişme, atın hipodroma erken dönmesine sebep olabilir. Bu durum, egzersiz binicisi veya jokey için sakatlanma potansiyeli ve riskini taşır.

ABD’de Şok Dalgaları(ESWT) Cihazları

İlk olarak belirtmeliyim ki ABD’de veteriner kullanımı için FDA onayı gerekmez. Şu anda ABD’de üç çeşit ESWT cihazı kullanılmaktadır. Her cihaz şok dalgalarını farklı şekillerde üretirler. Elektro-manyetik, piezzo elektrik ve elektro-hidrolik. Bu üç teknoloji arasında bilimin Kabul ettiği en etkili yöntem elektro-hidrolik tir. Çünkü elektro-hidrolik teknolojisi şok dalgalarını en hızlı(ani) üretebilen yöntemdir ve şok dalgasının etkili olabilmesinde en önemli parametre, şok dalgasının en kısa sürede en yüksek desibel değerlerine ulaşabilmesidir.

UC Davis School of Veterinary Medicine’de ESWT Tedavisi

UC Davis Veterinary Medical Teaching School’da ESWT teknolojisi Ekim 1990’dan bu yana kullanılmaktadır. Bugüne kadar,  yaklaşık olarak 100 tane ekuin(atlarla ilgili) klinik vaka ESWT ile tedavi edilmiştir. Vaka dağılımı ortalama, yüzde 50 kemik ve yüzde 50 yumuşak doku vakası şeklindedir.  Safkan yarış atlarında, dorsal üçüncü metakarpal stres kırığı ve bucked shins kemik vakalarının çoğunluğunu oluşturmaktadır. Diğer çeşitli türler de, navikülar rahatsızlıklar ve bukağılık ile ayak bileğinin dejeneratif eklem rahatsızlıkları için tedavi edilmiştir. Suspensor ligament desmitis rahatsızlığına sahip sıcakkanlı performans atları yumuşak doku vakalarının çoğunluğunu oluşturmaktadır. Akut yırtıklar ve kronik suspensor desmitis pozitif sonuçlarla tedavi edilmiştir. Refraktör kronik suspensor desmitis rahatsızlığına sahip bazı atlar da yarışlara başarı ile geri dönebilmiştir. Ligamentum accessorium’u desmitisi, kollateral bağ sakatlıkları ve distal sesamoid ligament desmitisi gibi diğer yumuşak doku rahatsızlıkları da ESWT ile tedavi edilmiştir. Bütün atlar ayakta durur pozisyonda, hafiften orta şiddete kadar detomidin ve butorphanol sedasyonu ile tedavi edilmiştir. Şok dalga terapilerinde, atlara toplamda 2000 şok uygulanmıştır. Yumuşak doku vakalarında haftalık periyotlarla üç seans uygulanmaktadır. Kemik vakalarında bir seans uygulanmaktadır. Stres kırıkları ve bucked shin vakaları, zarar görmüş kemiklerin üzerinde genellikle ağrılı geçer ve lokal perinöral anestezi gerektirir. Yumuşak doku uygulamaları atlar tarafından iyi tolere edilir ve lokal anestezi gerektirmez.

ESWT nin Geleceği

Atlarda kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde ESWT nin faydalarını anlamak için gelecekteki araştırmalar zorunlu ve kaçınılmazdır. Kemik, ligament(bağ) ve tendonlarda ESWT eylemlerinin kesin mekanizması bilinmemektedir. Objektif klinik veriler ve araştırmalar, ekuin şok dalga vakalarının etkinliği ve klinik sonuçları hakkında yeterli bilgilerden halen eksiktir. Bu modalitenin güncel vakalarda kullanımı, veteriner kliniklerine, ESWT nin spesifik rahatsızlıkların tedavisindeki potansiyel faydalarını fark etmeleri için yardımcı olmaktadır; bununla birlikte, hem kısa hem de uzun vadede ESWT nin etkinliğini objektif olarak takdir etmek için iyi bilimsel datalar gereklidir.

—————————————————————————————————————–

“Hayvanlardan önce insanlarda uygulanmıştır sloganı medikal sektörü için nadir bir durumdur”

Dr. Ken Craig, ESWT cihazlarını yıllardır kullanmaktadır ve birkaç ay önce bir CellSonic cihazı satın aldı çünkü en iyisine sahip olmak istiyordu. Ken spor yaralanmalarını tedavi ederken fark etti ki, şok dalgalarını, kaslarda problemli bölgenin etrafına göndermeli ve böylelikle hastalarının performansı her zaman gelişim göstermektedir.

Bu durum, şok dalgalarının kas gelişimini desteklediğinin keşfine yol açmıştır ve Ken’in bu gelişmeleri rakamlara döken raporu Nisan ayında yayınlanacaktır. Ben raporu gördüm ve sonuçlar muazzam, şöyle ki hasta sadece birkaç dakika süren seans sonunda daha az enerji ile ilaçsız, yan etkisiz ve non-invaziv olarak daha çok dayanıklılık kazanmakta.

Bisiklet sürmek benim yaşam tarzımdır dolayısıyla fiziksel efor gerektiren işleri anlayışla karşılarım ve takdir ederim ki daha az enerji ile daha çok fiziksel yük gerektiren işleri yapabilmek ve yine daha az enerji ile daha kuvvetli hale gelebilmek harika ve şaşırtıcı bir buluştur.

Bu tür keşifler hızlı hareket eder. Ken haltercileri tedavi ediyordu, onlardan birinin yarış atı vardı ve Ken’e ESWT tedavisinin insanlarda başarılı olduğu gibi yarış atında da başarılı olup olamayacağını sordu.

Safkan Yarış Atlarında CellSonic ESWT Tedavisi

Atın adı Garland, toynaklarında ağrı olan ve antrenmanlara çıkamayan safkan bir kısraktır. Ken iki hafta önce toynaklara ve ön ayak kaslarının ana ön bölgesine şok dalgaları göndererek Garland üzerinde ESWT tedavisini uyguladı.

Ve Garland’a tedaviden sonraki ilk yarışında ne olduğunu izleyiniz:

Videoda ilk ve ikinci yarışta Garland’ın birinci geldiğini göreceksiniz. Fark edeceksiniz ki Garland herhangi bir şey yapmak için zorlanmıyor ancak sadece kazanmak için koşuyor. Dikkatli baktığınızda göreceksiniz ki Garland’ın etrafındaki atlar jokeyleri tarafından zorlanmakta ve hatta kırbaçlanmaktadırlar.

Atletler üzerine dataları paylaştığımda çok şaşıracaksınız. Bisikletçiler hakkında sorduğumda Ken’in açıklamasına göre, eğer Lance Armstrong’un üzerinde çalışsaydı, Lance hiç bir ilaç kullanmayacak ve hala bisiklet sürmeye devam eden bir Dünya lideri olacaktı.

Mutlu bisiklet sürmeler, koşmalar, ağır kaldırmalar ve zıplamalar dileği ile

Andrew Hague

—————————————————————————————————————–

ESWT (Şok Dalgaları Uygulaması) atlarda birtakım kas-iskelet bozukluğunu tedavi etmektedir:

Uygulama 1:

şok dalgaları türkiye

Uygulama 2 :

Uygulama 2

Uygulama 3:

şok dalgaları türkiye

Uygulama 4 :

şok dalgaları türkiye

Tedavi Sonrası :

şok dalgaları türkiye

Reklamlar

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s