Kronik Pelvik Ağrı

KPAS

Johns Hopkins Health Alert tarafından 25/05/2010 tarihinde “Enlarged Prostate” bölümünde yayınlanmıştır

Eylül 2011 de gözden geçirildi

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu (KPAS) tedavisi için Şok Dalga (ESWT) Terapisi

Bir okuyucudan soru: Kronik pelvik ağrı sendromundan muzdarip olan kocam ağrıdan kurtulmak için şok-dalga(ESWT) terapisini düşünmektedir. ESWT etkili midir? Güvenli midir?

Son yıllarda, birçok araştırmacı, bakteriyel olmayan kronik prostat iltihabın, geleneksel ağrı kesici ve iltihap sökücü ilaçlardan daha fazlasını gerektiren bir kronik ağrı sendromu çeşidi olduğunu fark etmişlerdir. Sonuç olarak, ağrı döngüsünü kırmak için antidepresan ve antikonvülzan gibi prostat iltihabı için geleneksel olmayan ilaçlar da reçetelerde yazmaktadırlar.

Şok dalga terapisi, böbrek taşı ve topuk ağrısı gibi vakaların tedavisi için kullanılmakta olan non-invaziv ve cerrahi olmayan bir yöntemdir. Doktor etkilenen bölgeye, elle kavranabilen bir başlık vasıtası ile seri olarak ses dalgaları gönderir.

Kronik pelvik ağrı için şok dalga terapisi halen FDA tarafından onaylanmamış olmasına rağmen, European Journal of Urology de yakın zamanda rapor edilen araştırma ortaya koymuştur ki kronik pelvik ağrısının tedavisi için ESWT güvenli ve etkili bir yöntemdir. Araştırma kronik pelvik ağrısından en az üç aydır muzdarip olan 60 erkeği kapsamaktadır. Katılımcılar “haftada bir şok dalga terapisi” veya “sham” gruplarına rastgele atanmıştır.

12 hafta sonra, araştırmanın başlangıcına kıyasla, şok dalga tedavisi grubunda yer alan 30 erkeğin hepsinde ağrıda azalma, daha iyi yaşam kalitesi ve idrar çıkarırken daha az sorun gözlemlenmiştir. Aynı dönemde, sham grubunda yer alan erkekler bu alanlarda gelişme gösterememiştir. Tedavi anestezi gerektirmemiş ve herhangi bir yan etki üretmemiştir.

Eğer kronik pelvik ağrı sendromunun tedavisi için ESWT ile ilgileniyorsanız, üroloğunuza bu prosedürü gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini sorunuz veya sizi bir ESWT cihazı olan üroloğa yönlendirmesini talep ediniz.


 

Dr. Marc Garnic Cevapladı…

Dr. Marc Garnick

Prostat iltihabının tedavisi için ekstrakorporeal şok dalga tedavisi(ESWT) ne ifade eder?

Ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT) böbrek taşlarını kırmak için ve ortopedik ağrıların tedavisinde için kullanılmakta olan cerrahi olmayan non-invaziv bir yöntemidir, bakteriyel kaynaklı olmayan kronik prostatit hastaları için güvenli ve efektif bir tedavi seçeneği olabilir.

ESWT uygulaması esnasında, doktor ağrılı bölgeye elle kolayca tutulabilen şok başlığı ile seri olarak akustik(ses) dalgaları gönderir. Bir preliminer fizibilite araştırması göstermiştir ki, şok dalgaları perineuma gönderildiğinde, kronik pelvik ağrı sendromu(KPAS) olarak da bilinen bakteriyel kaynaklı olmayan kronik prostatit ağrısını herhangi bir yan etki olmadan ortadan kaldırabilmektedir. Bununla birlikte, daha çok erkek üzerinde araştırma yaparak bu iddialar onaylanmalıdır.

Reklamlar

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s